دبيرخانه مجلس خبرگان رهبرى‏ چاپ
یکشنبه, 08 فروردین 1395 ساعت 11:26


فصل دوّم )
آشنايى با دبيرخانه مجلس خبرگان رهبرى‏ و مراكز تابع آن‏

دبيرخانه مجلس خبرگان نهادى است قانونى كه زير نظر هيأت رئيسه مجلس خبرگان، اداره مى‏شود و براى انجام مأموريت‏ها و مسئوليت‏ها و تنظيم امور مربوط به مجلس خبرگان، تشكيل مى‏گردد.

بخشى از وظايف دبيرخانه عبارت است از:

بخش اول:
الف - تنظيم كليه امور مربوط به مجلس، كميسيون‏ها و هيأت رئيسه و ارتباط با رياست مجلس و برقرارى ارتباط متقابل.
ب - تنظيم روابط مجلس، كميسيون‏ها، هيأتها و اعضا، با مقام معظم رهبرى و دستگاه‏هاى گوناگون كشور.
ج - همكارى لازم بامسئولين ذيربط، در اجراى انتخابات مجلس خبرگان، با رعايت قانون و آيين‏نامه انتخابات.
د - معرّفى نهاد خبرگان.
ه - چاپ و انتشار مصوبات مجلس، به صورت اختصاصى يا عمومى، حسب مورد با توجه به آيين‏نامه خبرگان و انعكاس اخبار به رسانه‏هاى گروهى با هماهنگى مقامات ذيربط.
و - تحقيق و پژوهش در موضوع حكومت اسلامى، بالأخص ولايت فقيه، تأليف و نشر آن به صورت‏هاى مناسب، معرفى ولايت فقيه در مجامع علمى داخل و خارج كشور و در سطح عموم مردم بر اساس سياست‏ گذارى كميسيون بررسى راه‏هاى پاسدارى و حراست از ولايت‏فقيه، پس از تأييد هيأت رئيسه.
ز - تهيه بولتن حاوى اخبار و گزارشات مربوط به امور رهبرى، نمايندگان رهبرى در ارگان‏ها و نهادها، نهادهاى وابسته، مسأله ولايت فقيه، مسائل سياسى و بين‏المللى و مسائل جارى كشورى كه مى‏تواند در وسعت بينش و بالمآل در تصميم‏گيرى خبرگان مؤثر باشد.

بخش دوم:
الف - تهيه دستور كار جلسات عادى و فوق‏العاده مجلس و ارائه به هيأت رئيسه.
ب - تهيه گزارشها و منابع لازم در زمينه مسائل فقهى، فرهنگى، اجتماعى و سياسى، در حوزه مسئوليت خبرگان، براى اعضاى هيأت رئيسه و رياست مجلس و خبرگان.
ج - تهيه صورت مذاكرات مجلس و كميسيون‏ها و هيأتها.
د - نگهدارى و طبقه‏بندى و بايگانى اسناد و مدارك مربوط و نيز مصوبات مجلس و كميسيون‏هاى خبرگان، با استفاده از امكانات و تجهيزات لازم.
ه - تهيه مواد و متون لازم، جهت اعلام مواضع، براى هيأت رئيسه و تنظيم پيش‏نويس بيانيه‏ها.
و - تهيه طرح تشكيلات دبيرخانه، براى تصويب هيئت رييسه و سازمان مديريّت و برنامه‏ريزى.

منبع

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌ رسانی حضرت آیت الله توکل می باشد.                                                                                  2015 www.s-tavakkol.ir All Rights Reserved.©