حاصل عمل همان عمل است چاپ
چهارشنبه, 30 دی 1394 ساعت 15:17

 

 


حاصل عمل همان عمل است

خلاصه سخنرانی آیت الله توکل در هیأت میثاق با شهدای دانشگاه امام صادق علیه السلام تهران:

طبق آیات و روایات متعدد داریم که، عملکرد خود فرد است که او را خوار کند یا اینکه به فضیلت رساند و به همین گونه آنچه به سر ما می‌آید حاصل عملکرد خود ماست و آنچه را که کاشته‌ایم برداشت می‌کنیم.
خداوند عالم در این دنیا اعمالی را قرار داده است که اگر آن‌ها را انجام دهد حتماً او را عزیز می‌کند و یا اینکه اگر اعمال دیگری را انجام دهد حتماً او خوار و ذلیل می‌شود و یا اینکه درب‌های نکبت و عذاب برای او باز می‌شود.
می‌خواهیم برخی از این کانال‌هایی که ما را به این اعمال می‌رساند را مطابق آیات قرآن بیان کنیم:
آنچه که بلا و مصیبت به سر شما می‌آید حاصل کار خود شما است و علاوه بر آن خیلی از شما را بخشیدیم و عذاب را به حساب شما واریز نکردیم و این حاصل کمی از اعمال بد شماست.
اگر این دو کار ایمان و عمل صالح را انجام دهد، ما در مقابل برکات آسمان و زمین را بر آن‌ها باز می‌کنیم. (تقوا همان عمل به واجبات و ترک محرمات است، اگر کسی این دو کار را انجام دهد به نورانیت باطن می‌رسد و حجاب باطن کنار می‌رود پس تقوا کانال کسب ایمان است)
این‌ها وعده‌ی الهی است. هنگامی که وعده باشد در وعده‌ی خداوند تخلفی وجود ندارد.
در شهری امنیت مطمئنی فراهم بوده است. امنیتی که وجود آن را احساس نمی‌کرده‌اند. آنجا روزی فراوانی بوده است. گرما و سرما به اندازه‌ی کافی بوده است اما به نعمت‌های ما کفران ورزیدند. برخوردشان که با نعمت‌های خداوند این گونه بود، در مقابل خداوند روزی فراوان را از آن‌ها گرفت و داده‌های خودش را پس گرفت. خداوندی که می‌تواند حیات دهد می‌تواند مرگ هم دهد و از اسامی خداوند مسبب الاسباب است. اگر عملکرد ما غلط باشد، اسباب عالم را خداوند گونه‌ای قرار می‌دهد که فرد در مضیقه قرار گیرد و به اشتباهات خود واقف شود. نمی‌توان گفت که ما بی‌خبر بوده‌ایم بلکه ما حرف‌ها را گفته‌ایم و با شما اتمام حجت کرده‌ایم و درحالی‌که اختیار هم داشته‌اید. میل خودتان است می‌خواهید به دنبال حرف ما باشید و به عنوان شاکر باشید و اگر به دنبال حرف دل خودتان باشید دنیا شما را ذلیل می‌کند و بعد از مرگ هم ذلیل تر می‌شوید.
اینکه در اسلام داریم که با پای راست به مسجد بروید و با پای چپ مسجد بروید. طبق تحقیقات زیادی که انجام شده است هنگامی که انسان در حال حرکت سکته می‌کند اگر پای چپ جلو باشد به پشت می‌افتد و اگر پای راست او جلو باشد به جلو می‌افتد. به همین دلیل است که هنگامی که در حال ورود به مسجد هستید به داخل مسجد بیافتید. اسلام همه چیز را بیان کرده است و نمی‌توان گفت که به ما نرسیده است و یا با ما اتمام حجت نشده بود.
اگر زنی در ایام حمل بخواهد بچه سرخ سفید شود، انار زیاد میل کند و اگر بخواهد بچه زرنگ باشد، کندر میل کند و یا اگر می‌خواهد که خوش بو باشد، به میل کند و یا اگر می‌خواهد صبور باشد، خرما زیاد میل کند و در ایام آخر حمل کلم نخورد چرا که در صورت او یک علامتی باقی می‌ماند.
حتی ذهن‌خوانی و دل خوانی و ... را همه با فرمول در دین بیان شده است.
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا  (مریم، آیه ۹۶)
يَقولونَ لَئِن رَجَعنا إِلَى المَدينَةِ لَيُخرِجَنَّ الأَعَزُّ مِنهَا الأَذَلَّ وَ لِلَّهِ العِزَّةُ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤمِنينَ وَلكِنَّ المُنافِقينَ لا يَعلَمونَ (منافقون، آیه ۸)
وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجعَل لَهُ مَخرَجًا وَيَرزُقهُ مِن حَيثُ لا يَحتَسِبُ وَ مَن يَتَوَكَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمرِهِ قَد جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيءٍ قَدرًا (طلاق، آیات ۲ و ۳)
اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنوا يُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ ۖ وَالَّذينَ كَفَروا أَولِياؤُهُمُ الطّاغوتُ يُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَى الظُّلُماتِ ۗ أُولٰئِكَ أَصحابُ النّارِ ۖ هُم فی‌ها خالِدونَ (بقره، آیه ۲۵۷)
يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَاناً وَيُکَفِّرْ عَنکُمْ سَيِّئَاتِکُمْ وَيَغْفِرْ لَکُمْ وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ  (انفال، آیه ۲۹)
وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ  (عنکبوت، آیه ۶۹)
یا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم (محمد، آیه ۷)
قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا مَا بِصَاحِبِكُم مِّن جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِيرٌ لَّكُم بَيْنَ يَدَيْ عَذَابٍ شَدِيدٍ (سبأ، ایه ۴۶)
خداوندا چه کنم که محرم اسرارت شوم. در سوره‌ی مزمل یک آیه‌ای است که کلید اسرار است و همه‌ی حرف‌ها در آن است آیه را نگفتم تا هر یک از شما که به دنبال آن رفتید در سوره اسراری هست که اگر دنبال آن بروید چیزهای خوبی گیرتان می‌آید.
نتیجه کل سخنان: چون کلُّ نَفْسٍ به ما كَسَبَتْ رَهِينَةٌ (مدثر، آیه ۳۸) هر چه سر ما می‌آید عملکرد خود ما است و به همین دلیل است که در روایت آمده است اگر اعمال مثبت باشد شما را عزیز می‌کنم و اگر اعمال منفی باشد شما را خوار و ذلیل می‌کنم.
این را هم بدانید که:    از مکافات عمل غافل مشو         گندم از گندم بروید جو ز جو
والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌ رسانی حضرت آیت الله توکل می باشد.                                                                                  2015 www.s-tavakkol.ir All Rights Reserved.©