توصیه‌های آیت الله توکل برای کسب روزی حلال چاپ
چهارشنبه, 30 دی 1394 ساعت 13:40

 

توصیه‌های آیت الله توکل برای کسب روزی حلال
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به دو نوع روزی از سوی خداوند بر بشریت گفت: انسان برای بدست آوردن روزی و حکمت باید تلاش کند تا به اقدام مقدس دست یابد.
آیت‌الله سید رحیم توکل در مسجد امام رضا (ع) شهرستان آمل با بیان اینکه تمام آفریده‌های باری تعالی از عنایت‌هایش بهره‌مند هستند، اظهار داشت: این عنایت و کرامت خداوند متعال شامل همه موجودات زنده می‌شود و همه آنها از این لطف و کرم تحت عنایت آن قرار می‌گیرند.
ایشان ، عنایت‌های ایزدمنان را بر دو دسته عامه و خاصه دسته‌بندی کرد و گفت: عنایت عامه شامل همه مخلوقات و عنایت خاصه بر تعدادی از این آفریده‌ها می‌شود.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه ملاک بخشیدن عنایت عامه از سوی خداوند تفضل و آگاهی بر باری تعالی است، تصریح کرد: در این امر خداوند به عنوان خالق و بالغ عالم هستی در آن را باز گذاشته و بدلیل ملاک اعطایش، خداوند شرط و شروطی را نگذاشته تا همه مخلوقات از این عنایت‌ها بهره‌مند کند.
ایشان با تاکید بر اینکه خداوند برای عنایت خاصه شرط گذاشته و آن ایجاد شرایط از سوی مخلوق است تا از آن عنایت برخوردار ‌شود، گفت: فرد در صورت فراهم نشدن شرایط لازم از عنایت خاصه خداوند بی‌نصیب می‌ماند.
آیت الله سید رحیم توکل با بیان اینکه باز گذاشتن رحمت خداوند برای این عالم با عنوان یا رحمان و یا رحیم است که در آن همه خلایق اعم از مسلمان، غیر مسلمان، کافر و مشرک بهره‌مند می‌شوند، افزود: در این امر یکی از عنایت‌های رحمت خاصه خداوند مواجهه با بلایای طبیعی است که در صورت عدم اعتراض انسان به خداوند بر وی نازل می‌شود.
استاد برجسته اخلاق حوزه های علمیه یکی از با اهمیت‌ترین امور در زمان تنگنا و فشار بلایا از سوی انسان را صبر دانست و گفت: خداوند در سوره بقره به صابران و افرادی که صبر پیشه می‌کنند بشارت بزرگی داد.
وی افزود: افرادی که با مصیبت و بلا مواجه می‌شوند موارد داده شده از سوی خداوند را نعمت و مواردی داده نشده به انسان را حکمت می‌دانند و برای رحمت خاصه باید مقابل نعمت‌ها و حکمت‌های خداوند تسلیم باشد.
آیت الله توکل با اشاره به رزق و روزی و دادن آن از سوی خداوند به افراد را دو نوع روزی عام و خاص بیان کرد و گفت: هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد که از روزی خداوند بی‌بهره شده باشد اگرچه برای بدست آوردن رزق خاص دست به تلاش زیاد زد تا آن روزی به وی تعلق گیرد.
این استاد فقه و اصول حوزه ادامه داد: روزی‌ها به انواع متعددی چون روزی‌هایی که به مانند مرگ به دنبال انسان می‌آید، روزی که انسان باید آن را دنبال و با مهیا کردن شرایط لازم به آن برسد.
ایشان با اعلام اینکه هدایت بر دو امر ارسال انبیا و انزال کتاب آسمانی است، گفت: از خلقت بشریت برای هدایت انسان‌ها انبیاء ارسال شد و برای همه انسان‌های مسلمان، کافر، شرور، غارت‌گر و دیگر پیامبرانی فرستاده شد.
آیت الله توکل با بیان اینکه انبیا به امر خداوند برای هدایت خلق آمدند و با نزول کتاب آسمانی در جهت هدایت انسان‌ها تلاش شد، خاطرنشان کرد: با وجود قدردانی از داده‌های خداوند دست و زبان کسی بر کرامت نعمت‌ها و حکمت‌ها در مقابل این همه نعمت‌ها ناچیز است.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌ رسانی حضرت آیت الله توکل می باشد.                                                                                  2015 www.s-tavakkol.ir All Rights Reserved.©