منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری: آبروی مومن از طواف کعبه بالاتر است چاپ
جمعه, 03 اردیبهشت 1395 ساعت 10:26

منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت مقام مومن در نزد خداوند گفت: آبروی مؤمن نزد خداوند از طواف و زیارت مکه نیز بالاتر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، آیت‎الله سید‌رحیم توکل امشب در جمع معتکفین و نمازگزاران مسجد جامع این شهرستان با اشاره به اینکه خداوند برای هر فردی مقاماتی در نظر گرفت، اظهار کرد: این مقامات به شرایط و عملکردی منوط است، اگر شرایط پیدا شود در مقامات به روی انسان‌ها گشوده می‌شود.وی با بیان اینکه در بسیاری از آیات مقامات را برای افراد مومن درنظر گرفتند، تصریح کرد: خداوند در روایتی می‌فرماید که آبروی مومن از خانه خدا بالاتر است، مکه‌ای که انسان بدون احرام نمی‌تواند به آن وارد شود و دارای مراتب خاصی است، این نشان از قدر و منزلت انسان مومن در نزد خداوند دارد.

منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در حدیث قدسی آمده که خداوند می‌فرماید: «اگر انسانی به ولی من و فردی که عبد من است اهانت کند همانا اعلان جنگ با من است.» افزود: این اوج عظمت فرد عادی است که می‌تواند به مرتبه‌ای برسد که در مقامات برای او باز شود و در حدی است که آبروی او منوط به آبروی حق تعالی بوده و توهین به او در واقع توهین به‌منزلت خداوند است.

وی با تأکید بر اینکه راه رسیدن به درجه مومن شدن این‌ است که فرد در دل خویش به باور برسد، تصریح کرد: بر این دل‌ها حجاب‌هایی است و تا زمانی‌که حجاب بر دل‌ها حاکم است پای باورمان ضعیف می‌شود و تا پای باور ضعیف باشد ایمان به دل راه نمی‌یابد.

توکل باور و ایمان را از جمله راه‌های دوری از تردید دانست و افزود: ایمان باور دل است و وقتی می‌آید که حجاب از باطن کنار برود.

وی حجاب را همان ظلمت و تاریکی خواند و ادامه داد: برای کنار رفتن حجاب باطن باید باور در دل‌ها بنشیند تا انسان مومن شود و در این‌صورت مقامش از کعبه نیز بالاتر می‌رود.

منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در فضای مادی هم اگر ظلمتی باشد باید نوری بیاید تا ظلمت کنار برود، یادآور شد: این واقعیت در فضای معنوی جان نیز مشهود است و با آمدن نور تاریکی و ظلمت رخت برمی‌بندد.

وی به تشریح راهکارهایی برای سرازیر کردن این نور به باطن انسا‌ن‌ها پرداخت و بیان کرد: در این‌باره باید کارهایی انجام داد که در صورت اجرا تردید نمی‌ماند که ظلمت باطن کنار رفته و در این‌صورت باور می‌نشیند و انسان مومن می‌شود.

توکل رفتن به‌‌دنبال اعمال نورانیت‌زا را گام نخست رسیدن به باور معنوی عنوان کرد و افزود: علاوه بر این‌کار باید هر عملی که سبب ایجاد ظلمت می‌شود را نیز ترک کرد چرا که در غیر این‌صورت نوری در باطن نمی‌ماند و این ظلمت نور موجود را خنثی می‌کند.

وی اعمال نورانیت‌زا را همین واجبات و مستحبات خواند و تصریح کرد: در صورتی‌که فرد به واجبات عمل کرده و به مستحبات نیز در حد توان عمل کند، نور به باطن او سرازیر می‌شود.

توکل اعمال ظلمت‌زا را همان گناهان ما عنوان کرد و گفت: در صورت ارتکاب اعمال ناشایست ظلمت گناه به جان گناه‌کار می‌آید و باطن را ظلمانی می‌کند، بنابراین باید از محرمات بپرهیزیم تا این نور به‌دست آمده خراب نشود.

وی با تأکید بر اینکه انجام واجبات و ترک محرمات همان تقوا است، افزود: با تقوا می‌توان به واجبات عمل کرده و از گناه پرهیز شود.

توکل با اشاره به اینکه نور باطن هر روز با انجام اعمال یومیه در صبح، ظهر و شام در وجود انسان سرازیر می‌شود، تأکید کرد: این نور که به‌صورت اندک اندک جمع می‌شود سبب ایجاد نوری عظیم در دل‌ها شده، حجاب دل را کنار زده و سبب می‌شود تا باور به این دل بنشیند و در نتیجه انسان تبدیل به مومنی می‌شود که عزیز خداوند است.

وی راه گشودن درهای خداوند را برای انسان بر اساس ایمان و نور باطن افراد برشمرد و بیان کرد: مسیر رسیدن به این نور و رحمت یکی بوده و افزایش باور، عقل و ایمان تنها راهی‌ است که به کسب ایمان واقعی منجر می‌شود.

منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مسیر باور دل در کتاب‌ها نیست بلکه در عملکردها است، خاطر‌نشان کرد: با مطالعه در کتاب‌ها و دست‌یابی به علوم مسیر پیدا می‌شود اما باید با عبودیت در محضر خدا دل را به نورانیت رساند.

وی به مراحل رشد یک دانه در زمین و تبدیل آن به درخت در طول زمان اشاره کرد و یادآور شد: از آنجایی‌ که یک دانه مراحل زیادی را در زمین طی می‌کند تا به درختی تنومند تبدیل شود که ریشه در عمق زمین داشته و با هیچ مانعی از پای در نمی‌آید، نهال عبد و بندگی نیز در طول زمان و با کسب ایمان حاصل می‌شود.

توکل با تأکید بر اینکه افراد باید پا را به اندازه گلیم خویش دراز کرده و انتظار پاداش در کوتاه‌مدت و با پریدن از این شاخه به شاخه دیگر میسر نمی‌شود، متذکر شد: با توجه به مقام انبیا و اولیای الهی در رسیدن به مقام عبودیت درمی‌یابیم که همه آنها در طول زمان به این مقام رسیدند و اینکه بسیاری از افراد در کوتاه‌مدت منتظر نتیجه و گشایش امور هستند کار اشتباهی است.

وی با بیان اینکه کوچک‌ترین اعمال انسان نیز در نزد خدا محفوظ است و شیطان سعی در دلسرد کردن افراد دارد، افزود: باید توجه داشت که مسیر و راه یکی است و نباید عمر کوتاه را به بیهوده هدر داد چرا که این مسیر سختی‌هایی مانند بیداری شب، غلبه بر هوای نفسانی، مشقت، گرسنگی و ... دارد که می‌توان با انتخاب درست در این مسیر قرار گرفت و درها را به‌روی خود گشود.

منتخب مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری خطاب به معتکفین آن را سعادتی برای این افراد خواند و افزود: با توجه به اینکه اعتکاف‌کنندگان در سه روز از ماه رجب به ذکر و عبادت مشغول هستند و نوری عظیم در دل‌های‌ آنها ایجاد می‌شود بنابراین نباید از این فیض الهی محروم شوند و این زحمات را به باد فنا دهند.

وی در پایان دوری از دوستان بد و ناباب را ضروری خواند و گفت: همان‌طور که یک درخت با اره برقی قطع می‌شود دوست بد نیز مانند این اره بوده که تمام زحمات انسان را هدر می‌دهد بنابراین باید در زمینه دوستی با هر کسی و یا دوری و قهر از افراد شایسته نهایت دقت را به‌کار بست.

 

منبع:خبرگزاری فارس

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌ رسانی حضرت آیت الله توکل می باشد.                                                                                  2015 www.s-tavakkol.ir All Rights Reserved.©