درس اخلاق آیت الله توکل با موضوع(کانال مقامات الهی) چاپ
دوشنبه, 29 دی 1393 ساعت 00:37

حضرت ایت الله توکل کانال مقامات الهی

طبق صریح آیات و روایات، هر کسی عزیز شد به خاطر عملکرد خودش است و هر کسی ذلیل شد به خاطر عملکرد خودش می باشد.

در این عالم اعمالی وجود دارند که با انجام آنها درِ رحمت و برکت به روی انسان باز می شود و اعمالی وجود دارند که با انجام دادن آنه درِ نکبت به روی انسان باز می شود و در اینکه کدام یک از این دو دسته اعمال را ما انجام می دهیم اختیار دست خودِ ماست.

 

خواسته هایی هستند که تا آخر عمر به آنها نیازمندیم و در زندگی ما وجود دارند که عبارتند از :

1 – خدایا می خواهم در دلها محبوب باشم و مردم مرا دوست داشته باشند چکار باید کنم تا این محبوبیت را بدست آورم ؟

در سوره ی مریم آیه ی 96 می فرماید : ان الذین آمنوا و عملوا الصالحت سیجعل لهم الرحمن وُدّا . یعنی اگر می خواهی که خداوند محبت تو را در دل دیگران بیاندازد و تو را محبوب کند در کنار ایمان باید عمل صالح انجام بدهی و این عمل صالح باعث محبوب شدن انسان میشود.


2 – خدایا می خواهم در دیده ها عزیز باشم ( چون گاهی انسان محبوب دیگران است اما دیگران با دید عزت به او نگاه نمی کنند ) چکار کنم تا عزیز شوم ؟

در سوره ی منافقون آیه ی 8 آمده : و لله العزّه و لرسوله و للمومنین . یعنی اگر کسی بخواهد عزیز شود باید به خداوند عالم و رسولش و مومنین خود را پیوند دهد.

3 – خدایا دنیا را دارِ بلا قرار داده ای چکار کنم که از منگنه ی بلا موفق بیرون بیایم؟

در سوره ی طلاق آیه ی 2 می فرماید : من یتق الله یجعل له مخرجا. یعنی اگر می خواهی در مشکلات راه خروجی پیدا کنی و موفق بیرون بیایی، تقوا داشته باش.

4 – خدایا دوست دارم کارهایی را انجام دهم که اعضاء و جوارح من برای آن خلق شده اند، چشم آنچه را که باید ببیند، ببینم . دست آن کاری را که باید انجام بدهد، انجام بدهم و ...

چکار  کنم ؟ در آیة الکرسی آمده که : الله ولیّ الذین آمنوا. یعنی اگر ایمان درستی داشته باشیم آنوقفت خودِ خداوند عالم سرپرست ما می شود وقتی خدا سرپرست شد همه ی کارها درست می شود.

5 – خدایا، کلک و حقّه در مردم زیاد شده من چکار کنم که حق را از باطل و درست را از نادرست تشخیص بدهم و گول نخورم و به من حُقّه نزنند؟

در آیه ی قرآن می فرماید :  من یتق الله یجعل له فرقانا.

6- خدایا من چکار کنم که در زندگی خودم مسیر درست را طی کنم و از مسیر حق منحرف نشوم ؟ در آیه آخر سوره ی عنکبوت می فرماید : و الذین جاهدوا فینا لنهدینّم سبلنا. یعنی اگر می خواهی مسیر درست را طی کنی باید مجاهده کنی باید جهاد با نفس داشته باشی.

7 – خدایا می خواهم همیشه با من باشی و در همه جا و همه حال خدا را حاضر و ناظر ببینیم .

در آیه ی قرآن داریم :  ان الله مع الذین اتقوا (نحل آیه آخر)

 

نظرات  

 
+2 #1 نجفیان 01 بهمن 1393 ساعت 21:06
باسلام وممنون از زحمات شما
دونکته به زیباتر شدن سایت کمک میکند
1-مباحث صفحه اصلی طبقه بندی موضوعی داشته باشد ومکان هر بحث در صفحه مشخص باشد ضمن اینکه غنای مطالب هم باید زیاد شود
2-تصاویر استفاده شده از استاد در سایت از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست ودرحد مبتدی است از تصاویر زیباتر وحتی تمام چهره استفاده شود بهتر است
3تصویر بالای صفحه اصلی از امام ورهبر واستاد توکل را میشود با برنامه فتوشاپ وبسیار زیباتر وجذابتر استفاده کرد ضمن اینکه استفاده از نام مبارک حضرت زهرا س بر زیبایی تصاویر می افزاید
4-برای جذب کاربران وبازدیدکنندگان از این صفحات بهتر است لینک سایتهای مفید وعلمی وحتی غیر مرتبط از قبیل نرم افزارهای موبایل وکامپیوتر و...استفاده شود
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه اطلاع‌ رسانی حضرت آیت الله توکل می باشد.                                                                                  2015 www.s-tavakkol.ir All Rights Reserved.©